Гід по самостійній збірці комп'ютера: найголовніше, що вам потрібно знати
Основні компоненти будь-якого настільного комп'ютера
Будь настільний комп'ютер – це конструктор. Досить захоплюючий і абсолютно доступний кожному. В тому плані, що нічого страшного в самостійній збірці ПК з куплених в магазині комплектуючих немає. Фактично ви просто берете кілька компонентів і лише з'єднуєте їх один з одним.
Компонентів цих далеко не так багато, як може спочатку здатися. Найголовніше – підібрати такий набір, щоб все поєднувалося без проблем. Ми склали для вас список ключових компонентів настільного комп'ютера в тому порядку, в якому їх краще всього вибирати.
1) Процесор. «Мозок» вашого майбутнього ПК. Цей чіп управляє всіма обчислювальними процесами.
2) Материнська плата. Це плата, яка є сполучною ланкою між усіма елементами комп'ютера, саме до неї підключаються всі інші комплектуючі.
3) Система охолодження процесора. Може бути зроблена у вигляді вентилятори (кулери) зі сталевим або мідним радіатором або рідинної системи охолодження («водянка»).
4) Оперативна пам'ять. Це дуже швидка тимчасова пам'ять комп'ютера, в якій зберігається інформація про виконуються в конкретний момент завдання. Наприклад, локація гри, яку ви проходите, або фотографія, яку ви обробляєте в «Фотошопі». Як тільки ви закінчуєте операцію або вимикаєте комп'ютер, оперативна пам'ять очищується.
5) Відеокарта. Пристрій, що відповідає за перетворення бітів і байтів інформації в реальні візуальні образи, які ви бачите на моніторі. Чим краще ваша відеокарта, тим краще графіка в іграх і тим швидше здійснюються всі найбільш складні процеси: 3D-моделювання і візуалізація, наприклад.
6) Пристрій зберігання даних. Тут комп'ютер зберігає всю інформацію: встановлену систему, ігри і навіть недописаний курсач по економіці. Може бути виконано у вигляді накопичувача на жорстких магнітних дисках (HDD) або твердотільного накопичувача (SSD). Якщо не вдаватися в деталі, то перше повільніше і дешевше, а друге – швидше і дорожче.
7) Корпус. Те, що постійно на виду. Прекрасний (або не дуже), місткий (не завжди) «ящик», всередині якого ви розташуєте всі вибрані комплектуючі.
8) Блок живлення. Вузол, який отримує енергію від загальної електромережі і живить всі компоненти комп'ютера. Чим могутніше ви хочете зібрати комп'ютер – тим більше уваги потрібно приділити вибору блоку живлення.
Плюс є пара додаткових речей. Якщо ви плануєте розмістити в корпусі відразу кілька HDD або SSD, то варто переконатися, що вам вистачить кабелів, за допомогою яких вони підключаються до материнської плати. Зазвичай один-два включають в комплект поставки корпусу. І ще вам обов'язково потрібна буде термопаста – в'язка субстанція, яку ви акуратно нанесете на верхню частину процесора, перш ніж остаточно закріпити його на материнській платі спеціальною кришкою. Найчастіше достатню її кількість включено в комплект поставки кулера для процесора, але така паста не завжди буває якісною.
Тепер переходимо до нюансам, пов'язаним з вибором комплектуючих, – трохи поговоримо про кожного з них.
Як вибрати процесор
У світі існують два виробника процесорів для комп'ютерів: Intel і AMD. Згідно зі статистикою за другий квартал 2017 року, частка першої компанії на ринку складає 69%, а другий – 31%. Ще буквально рік тому можна було однозначно перерахувати плюси і мінуси чипів кожного виробника, але недавно все змінилося – AMD різко рвонула вперед. Тому обмежимося загальними порадами з приводу домашнього ПК.
· Якщо ваш бюджет обмежений, то краще вибрати Intel.
· Якщо ви збираєте максимально бюджетний ПК для домашнього офісу, то є сенс дивитися на вирішення обох компаній. Швидше за все, AMD виявиться дешевше.
· Якщо ви збираєте ігровий комп'ютер, то краще брати Intel.
· Якщо ви збираєте ПК для монтажу, рендеринга і інших серйозних завдань, то відмінні рішення є у обох компаній. Тут все залежить від відеокарти, яку ви вирішите вибрати для роботи. Якщо NVIDIA, то Intel. Якщо Radeon, то AMD.
У обох компаній величезна кількість різних лінійок процесорів. Заплутатися в них простіше простого. Однак актуальних для домашньої збірки чіпів не так вже багато, ми перерахуємо їх спеціально для вас прямо тут.
Для бюджетних ПК підійдуть процесори Intel Celeron і Pentium. Для комп'ютерів середньої і високої потужності потрібні процесори лінійки Intel Core – i3, i5 і i7. Проте їх багато. Вам потрібні моделі, які починаються з цифр 6, 7 і 8 (приклад: Intel Core i5-7600 або i3-8100). Це три самих свіжих покоління чіпів Core, причому між 6 і 7 суттєвої різниці немає, а 8 тільки-тільки надходять в продаж. Окрему увагу зверніть на чіпи Core з літерою K в кінці назви моделі (приклад: i7-7700K), це означає розблокований множник, тобто процесор можна буде трохи «розігнати» через два-три роки, коли він поступово почне застарівати.
Другий важливий момент – кількість ядер і тактова частота. Чим більше і чим вище, тим краще. Саме тому, якщо бюджет дозволяє, розумніше віддати перевагу 8-го покоління Core: топові чіпи в ньому оснащуються шістьма ядрами, в той час як у 7-му та 6-му поколінні їх було чотири. Ну а базова тактова частота для процесора в ігровій або монтажної системах обов'язково повинна перевищувати 3-3,2 ГГц.
При складанні бюджетних ПК дивимося на процесори AMD серії А і FX. Для систем середньої і високої потужності нам потрібні процесори лінійки Ryzen. Там ті ж самі цифри, що і у Intel – 3, 5 і 7, тільки немає труднощів з поколіннями, тому що це нові моделі. Головна перевага «райзенов» в тому, що «топові» їх версії можуть включати в себе 8 або навіть 16 ядер, а середньоцінові – шість-вісім. Однак враховуйте, що для ігор це поки не актуально, а от для складних обчислень – цілком.
Як вибрати материнську плату
Щоб вибраний раніше процесор без проблем встановився у відповідне місце на материнській платі, потрібно знати його типорозмір. По-англійськи це називається Socket. Наприклад, якщо ви вирішили побудувати свій новий ПК на базі чіпа Intel Core i5-7600, то вам потрібна материнська плата з Socket LGA1151.
Різних параметрів багато, але вам потрібні три з них. Перше – форм-фактор. Для домашнього ПК це буде або ATX, або його зменшена версія mATX. Ви вже напевно здогадалися, що це потрібно для подальшого вибору корпусу. Друге – кількість роз'ємів для оперативної пам'яті і максимальний підтримуваний її обсяг. Звичайно, краще брати ту плату, в якій роз'ємів чотири, так ви залишите собі простір для подальшого апгрейду машини. Третє – кількість роз'ємів PCI Express для встановлення відеокарт. Якщо ви збираєте монтажного або ігрового монстра для 4K-розваг, то краще, якщо їх буде два. В інших випадках вистачить і одного.
Як вибрати систему охолодження для процесора
Тут нам знову доведеться повернутися до типорозміру процесора, тобто його Socket. Потрібно, щоб у вибраного вами кулера цей параметр був точно таким же. Плюс дивіться на тепловиділення вашого процесора – це скорочення TDP. Потрібно, щоб система охолодження теж йому відповідала.
Далі – справа бюджету. Для домашніх комп'ютерів вистачить відносно недорогих кулерів з алюмінієвими підставами і радіаторами, а процесори Intel Core Celeron краще і зовсім купувати BOX-версії, з включеною в комплект системою охолодження від виробника. Плюс історично склалося, що для процесорів AMD краще розщедритися на систему охолодження серйозніше, у ось у Intel з тепловиділенням проблем немає, можна взяти і щось простіше.
Як вибрати відеокарту
Виробників відеокарт для комп'ютерів на нашій планеті теж два. Першого ви вже запам'ятали по процесорам – це компанія AMD з її фірмовими відеоадаптерами під назвою Radeon. Другий – це компанія з графічними прискорювачами NVIDIA GeForce GTX, і за часткою ринку вона далеко попереду свого конкурента. В результаті виходить так, що Radeon – це для тих, хто намагається заощадити, а GeForce – для тих, хто хоче максимальної продуктивності і готовий за це платити більше.
До речі, зверніть увагу, що якщо ви збираєте бюджетний домашній комп'ютер для виходу в інтернет і роботи з документами, то відеокарта вам не потрібна. Просто не купуєте і не встановлюєте її на материнську плату. З такими простими завданнями впорається інтегрований в процесор відеоприскорювач.
А от коли мова заходить про ігри, то тут без дискретної (тобто окремої) графіки вже не обійтися. Швиденько зорієнтуємо вас за основним моделям.
Для ігор в Full HD з прийнятною частотою кадрів вам знадобиться відеокарта NVIDIA GTX 1050 чи GTX 1050 Ti. Для більш-менш стабільних 60 fps майже скрізь потрібен вже GTX 1060. Якщо хочете грати в дозволі 1440p або підключати до комп'ютера VR-шолом, то вам потрібно що-то не менше, ніж GTX 1070 (а краще – GTX 1080). Ну а розмова про плавну гру в 4K починається з двох GTX 1070/1080 або однієї GTX 1080 Ti.
У лінійки відеокарт AMD Radeon комфортний геймінг починається з Radeon RX560, оптимум – це RX570, а про іграх у вирішенні 1440p доречно говорити у випадку з RX580. Топовий рівень і 4K – це RX Vega 56 і 64.
Як вибрати корпус
Тут простір для вибору, мабуть, самий величезний. З дизайном ви явно визначитеся самі, а ми сконцентруємося на технічних нюансах. Перш за все подивіться на розміри вашої системи охолодження процесора (кулери бувають дуже великими!) і довжину відеокарти. І виходячи з цих параметрів залиште в пошуку тільки ті корпусу, в які ці дві запчастини без проблем влізуть. Як правило, все крутиться навколо двох форм-факторів: Midi-Tower і Full-Tower.
Потім зверніть увагу на матеріали корпусу (метал краще пластику, але може, наприклад, деренчати), систему кріплення дисків (гвинтові або безгвинтова, друге – зручніше), кількість вбудованих вентиляторів і USB-портів. І, звичайно, почитайте відгуки користувачів. Вибір корпусу для ПК – справа максимально суб'єктивне.
Важливо пам'ятати, що якщо ви збираєте дешевий комп'ютер без відеокарти для простого виходу в інтернет і роботи з документами, то можна і корпус брати бюджетний, з вбудованим блоком живлення. Якщо ви збираєте ігрової або монтажний комп'ютер, то вам підійдуть тільки рішення без блоку живлення – його ви виберете і встановіть самостійно.
Як вибрати пристрій для зберігання даних
Якщо ваш бюджет на складання комп'ютера обмежений, то просто купуйте будь HDD ємністю не менше 1 Тб, і на перший час вам цього точно вистачить. При наявності додаткових коштів можна розглянути зв'язку з HDD на терабайт і SSD об'ємом 256 Гб. На першому ви будете зберігати фото, відео, документи та інші файли, а на другий встановіть систему і кілька ігор – швидкодія системи (включаючи швидкість завантаження комп'ютера) значно підвищиться. Чому не менш 256 Гб? Тому що сучасні ігри іноді можуть важити по 40-60 Гб, а ви явно будете грати не в одну-дві з них і захочете встановити на комп'ютер трохи більше.
Як вибрати оперативну пам'ять
Насамперед, дивимося на тип пам'яті:DDR3йде в минуле, в тренді теперDDR4, хоча перший варіант іноді ще зустрічається у продажу і може бути актуальним для максимально дешевих офісних ПК. Другий параметр – це частота, і ось на неї як раз особливо дивитися не варто. Ніякої відчутної різниці в швидкості між оперативкою з частотою 2600 МГц і 3600 МГц ви не відчуєте, а грошей за другу заплатите набагато більше. Головне – нижче 2133 МГц не опускайтеся.
У підсумку на перше місце виходить обсяг. Менше, ніж 8 Гб, за сучасними мірками – це не серйозно, тільки якщо ваш комп'ютер не буде друкарською машинкою. Оптимум – 16 Гб, ідеал – 32 Гб. І тут доречно згадати про кількість роз'ємів для оперативної пам'яті на обраній вами материнській платі. Краще, щоб їх було не два, а чотири, тоді обсяг ви зможете при необхідності наростити аж до 64 або навіть 128 Гб.
Продається пам'ять у вигляді невеликих планок з об'ємом 2, 4, 8, 16, 32 (і так далі по наростаючій) гігабайт. Потрібно купувати ці планки по парах з однаковою ємністю (наприклад, 8 + 8 або 16 + 16 Гб). Вдаватися в подробиці про те, чому саме так, не будемо. Просто пам'ятайте: так надійніше. Якщо ж вам все-таки цікаво, то це дозволяє уникнути проблем з сумісністю і таймінгами пам'яті у двоканальному режимі роботи.
Як вибрати блок живлення
Головні «пожирачі» енергії всередині вашого комп'ютера – це процесор і відеокарта. Так що виходячи саме з їх рівня споживання і варто вибирати потужність блока живлення. В інтернеті є багато онлайн-калькуляторів, але не так вже й потрібні. Просто можна орієнтуватися на значення в 500 Вт – приблизно стільки становить певний виробниками цих компонентів енергоспоживання. І воно завищена – виробники «заліза» страхуються. Плюс ще 100-150 Вт зверху на інші комплектуючі. У підсумку блоку живлення на 600-650 Вт вам вистачить практично на всі випадки життя, проте все не так просто.
Коли блок живлення працює на межі можливостей, то він включає вбудований вентилятор. Для складання дійсно тихого комп'ютера варто брати БП, який буде найчастіше навантажений не більше ніж на 50% своєї максимальної потужності. У більшості випадків для «тихої» складання вистачить хорошого 850-ваттника.
Економити на блоці харчування ні в якому разі не варто: якщо з цією штукою щось трапиться, то й інші комплектуючі теж можуть стати жертвами стрибка харчування. Вибирайте БЖ від перевірених виробників, читайте порівняльні тести, але не женіться за надлишком потужності та сертифікатом 80 Plus рівня вище, ніж Gold або навіть Silver. Цей значок свідчить про хорошому ККД блоку живлення, але Gold, Platinum та Titanium для дому – явно забагато, а от Bronze і Silver – в самий раз.
- Побутова соковижималка — відомий кожному, але не надто популярний кухонний прилад. Того, хто не звик починати ранок з свіжовичавленого соку, вибір соковижималки для будинку може здатися вельми нетривіальним завданням. На які параметри потрібно звернути увагу? Чому одні соковижималки відрізняються від інших? Які краще підійдуть для склянки соку, а які — для переробки великих обсягів продуктів? Давайте розберемося.
- Вибір пральної машини для дому — відносно нескладна завдання (в порівнянні з багатьма іншими видами побутової та комп'ютерної техніки), однак і тут є свої нюанси. Тому найправильніше буде заздалегідь визначитися.